¨
Hradisko u Bosonoh
MUNI

Památkový ústav

Blanenský deník

Deníček 2024 2019, 2020, 2021, 2022. 2023,


22.února 2024
Ostatní a anonymní fotografové na HermitPhoto. ZDE

Dále propaguji na webu hermitphoto fotografie Ing. Pavla Chloupského ZDE

21.února 2024
Propaguji na webu hermitphoto neznámého fotografa Moravského krasu Zbyška Macháčka, který mi též učinil několik pěkných fotografií ZDE

Mgr. Milan Koudelka z Muzea v Blansku mne informoval, že sborník je vytištěn.
Jsem velmi potěšen. Měl bych ve sborníku mít dva své články: o Hrádku u Bobic a Sametové revoluci na Výpustku. Takže velmi děkuji.

Představuji vám tvorbu svého osobního fotografa Jiřího Dresslera - Wolfa ze Křtin. ZDE
28 fotografií. Na této stránce jsem dnes pracoval celou noc a už jsem unavený.
20.února 2024
Dále jsem zveřejnil již mnohokrát ukazovanou unikátní fotografii Ladislava Laco Lahody z okamžiků krátce po objevu tajemného ossária v podzemí chrámu Panny Marie ve Křtinách v roce 1991. ZDE
Doufám že se na mne nezlobíte, že tuto fotografii zde znovu ukazuju.

Dále jsem zaarchivoval na HermitPhoto výběr fotografii Radima Paluše z mé sanjás díkši, od níž letos uplynou tři roky. ZDE
Pracuji na HermitPhoto přes noc až do ranního kuroupění.

Dokumentaci Davida Dunovského mé poustevy Děravky z roku 2015, před jejím násilným koncem, jsem nově vystavil na webu HermitPhoto. ZDE
Je to unikátní dokumentace, proto ji rád přejímam - jistě se souhlasem Davida Dunovského - a s hrdostí ji vystavuji. Bylo to šťastné období mého života, i když satan z Býčí skály pořád obcházel kolem.

19.února 2024
Dovoluji si vás pozvat na prohlídku současného stavu hermitphoto.
Tyto fotografie již znáte, ale jsou nově vybrané a umístěné takže stojí za shlédnutí a připomění. Nakonec jsem dnes zveřejnil celkem 37 fotografii z mé minulosti.
hermitphoto současný stav

18.února 2024
New
Navštivte web hermitphoto.cz. Už je na co koukat. ZDE

Přece jen jsem výbor fotografií z našeho rodinného fotoalba nakonec zveřejnil na hermitphoto.cz.
mé dětsví a mládí
Takto jsem vypadal když jsem odešel do lesů na Ponor (1993).

Rozhodl jsem se definitivně během meditace, že HermitPhoto.cz přece jen NEZANIKNE!
Byla by to škoda ztratit toto logo. Změním jenom strategii. Nebudu vystavovat všechny své fotografie jako dosud, ale budu tam vystavovat jen ty nejlepší a nejkrásnější své fotografie včetně autorů, kteří nafotili mne. Stačí na začátek 108 HermitPhoto, což je šťastné číslo jógy. Provoz domény stojí jen okolo 160 Kč za rok, takže si tento luxus vlastní fotodomény mohu dovolit. Budu vystavovat v originální kvalitě a každý si bude moci fotografii zdarma stáhnout a vytisknout. Hari Óm. Toto bylo poslední slovo do pranice. Můžete sledovat jak toto nové dílo nabírá na kráse ZDE

Trochu zániku Hermitphoto želím.
Byla to hezká značka. Ale opravdu to bylo mimo mé možnosti HermitPhoto obhospodařovat. Tak jsem tento web smazal.

Přeneseny fotografie z mého mládí z Hermitphoto.cz, které zanikne.

17.února 2024
Arnošt Hloušek - nová subdoména.
Arnošt Hloušek speleolog

Dnes jsem obnovil přísun financí mnichům přísné observace - trapistům v Novém Dvoře na Šumavě, kteří stále zápasí s nedostatkem.
Přeji jim aby pokud možno nemuseli vůbec pracovat a věnovali se jen modlitbě a meditaci, jak se na mnichy v observaci sluší a patří. Můj pravidelný měsíční dar pro mnichy je především symbolický vzhledem k tomu že sám jsem mnich zápasící s nedostatkem finančních prostředků. Tímto svým sponzorováním duchovních a charitativních projektů se však ale opravdu radostně chlubím.
Trapisté Nový Dvůr - dary
www.novydvur.cz

16.února 2024
Bobův jarní čaj.
Čaj Boba Klváně z brněnské Chajovny.

jarní čaj Boba Klváně

A zítra konečně vyrazím na Svatý Klimentek.
Mým záměrem je prohlédnout si trochu krajinu Chřibů a posoudit zda bych tam poblíž nějaké studánky mohl mít svou poustevnu, neboť je to poblíž Střílek.

Meditační nálada v mém pokoji dnes večer.
meditační nálada

reproduktory u notebooku

Takto bude vypadat obálka dotisku Acta Speleohistorica o Habrůvecké plošině. ZDE

Nově zlatě zarámovaný obraz Svámijiho Mahéšvaránandy na mém oltáři
Svámiji

Dnes opravovány zdrojové kódy na HermitPhoto.cz.
Budu na hermitphoto.cz muset stále víc docházet abych držel krok se stavem své fotodokumentace.

15.února 2024
Odpoledne jdu ještě jednou na poštu odeslat další Acta Speleohistorica o Skalce.
Odesílám na: ZO ČSS 2-01 Chýnovská jeskyně, ZO ČSS 2-02 Šumava, ZO ČSS 3-02 Jeskyňáři Plzeň, ZO ČSS 3-03 Šumavský kras, ZO ČSS 3-01 Macarát, ZO ČSS 3-05 Permoníci a ZO ČSS 4-03 Labské pískovce. Celkem dnes odesláno rekorních 20 kusů publikace, což mne stojí dosti peněz. Doufám že si toho budou obdarovaní vážit.

Speleologie - velká láska odešla.

Protože mne Charita dojímá téměř k slzám rozhodl jsem se zvýšit pravidelné měsíční dary z 300 na 500 Kč.
Bez Boha bych nebyl nic.
Ale s Bohem jsem vše.

Charita česká republika

Dnes odesílám další Acta Speleohistorica o plošině Skalka a snad se konečně vydám na Hradisko sv. Klimenta.
Na adresu: Martin Zapletal, Moravská zemská knihovna (2 výtisky), Archeologický ústav AV Brno, Správa jeskyní Moravský kras, ZO ČSS 1-02 Tetín, ZO ČSS 1-04 Zlatý Kůň, ZO ČSS 1-05 Geospeleos, ZO ČSS 1-06 Speleologický klub Praha, ZO ČSS 1-07 Krasová sekce, ZO ČSS 1-09 Niphargus, ZO ČSS 1-10 Speleoaquanaut a ZO ČSS 1-11 Barrandien. Neposílám to doporučeně, tak snad vám to dojde.

14.února 2024
Je nebývalý zájem o Acta Speleohistorica o Plošině Skalka a zásoby této knihy se rychle tenčí.
Budu však brzy činit její další dotisk tak aby se dostalo opravdu na každého zájemce. Jak by ne, vždyť je to tak krásné a mnou zamilované území. Mé srdce pohřběte na Ponoru!

Dnešní zajisté mystický sen.
Dneska jsem byl ve snu v kapucínském klášteře. Řekl jsem mnichovi že Átmán je to co oni nazývají duchem svatým. A ten mnich opakoval po mě. "Átmán" a byl tím unešený. Takové sny se mi zdají.

13.února 2024
Trampové Kokořínsko: ZDE

Hudba pro duši Arnošta Hlouška.
Vybral: Gyaneshwarpuri. Vyextrahoval z internetu: Zbyšek Macháček.

Má autobiografie speleologa na webu Strážců Moravského krasu. ZDE
Vložil Toník Tůma. Pán Bůh zaplať. Toník vložil i některé mé fotografie: ZDE
autobiografie speleologa

Dnes rozesílám třetí vlnu Acta Speleohistorica o plošině Skalka.
Šetřím již finance, proto to již nerozesílám doporučeně. Odesláno: ZO ČSS 6-06 Vilémovická, ZO ČSS 6-08 Dagmar, ZO ČSS 6-09 Labyrint, ZO ČSS 6-10 Hluboký závrt, ZO ČSS 6-15 Holštejnská, ZO ČSS 6-16 Tartaros, ZO ČSS 6-19 Plánivy, ZO ČSS 6-20 Moravský kras, ZO ČSS 6-22 Devon a Moravský speleologický klub. Tím jsem již obdaroval všechny speleologické skupiny v Moravském krasu s vyjímkou Fárlikovy vzdoroskupiny, která si ohledy nezaslouží.

Dnes vyrážím na Hradisko sv. Klimenta.
Budu mít s sebou svůj oranžový stan Pinguín, který na hradisku pokřtím. Zdržím se na skrytém místě v meditaci několik dní. A jak u vás? Napište mi co právě děláte.

Po probdělé noci.
Můj ášram

Nevím jak vy, ale já nemohu spát.
Za to může můj nový notebook. Pouštím si keltské písně a neusínám. A to je již 4.10 hodin ráno. Ale už přece jen zalehám.

Zvedl jsem trvalý příkaz darů ášramu Jadan v Indii z 300 na 500 Kč měsíčně.
Tento ášram se slavně otevře veřejnosti za 6 dní. Tím se splní životní sen mého Mistra Višvaguru Paramhanse svámího Mahéšvaránandy.

Odesílám do tiskárny žádost o dotisk Acta Speleohistorica o Habrůvecké plošině. ZDE

Tato kniha by měla být dotisklá v březnu 2024. Rozdělovník je ZDE Celkem bude dotisknuto 50 výtisků pro ZO ČSS v Moravském krasu atd. dokonce i Jiřímu Svozilovi ml. a ŠLP Křtiny.

12.února 2024
Mám pro vás novinu - můj notebook je zprovozněn.
Stalo se tak díky zákroku počítačového odborníka Petra Pecky z Ostopovic. Znamená to že si mohu ve své meditační místnosti pouštět duchovní hudbu, což jsem dosud neznal a velmi se mi to líbí. Budu moci za nocí, když už jde maminka spát, pracovat na internetu k větší cti a slávě Boží, jehož jsem nástrojem.
Šiva v jeskyni

Consultation for mental distress based on the personal experience of Swami Gyaneshwarpuri. ZDE

Dnes druhá vlna rozesílání Acta Speleohistorica o plošině Skalka.
Odesílám na adresu: David Dunovský, Zuzka Hubená, ZO ČSS 6-04 Rudice, ZO ČSS 6-05 Křtinské údolí, ZO ČSS 6-14 Suchý žleb, ZO ČSS 6-17 Topas, ZO ČSS 6-21 Myotis, ZO ČSS 6-25 Pustý žleb a ZO ČSS 6-28 Babická speleologická skupina.

11.února 2024
HermitPhoto z návštěvy u pravých upřimných katolíků Muzikářů ve Vranově u Brna.
Miloš Muzikář terciář paulánů ve Vranově u Brna

Byl bych rád kdyby David Dunovský byl řádně zvolený předseda ZO ČSS 6-26 Speleohistorický klub Brno, protože je duchovní v pravém a nejčistším smyslu slova.
Včera jsem zapálil kalíšek svíčky na svém oltáři pod obrazem sv. Františka z Assisi za Davida Dunovského, aby se vrátil do ZO 6-26 a objevoval pod svým vedením jeskyni Ponorný hrádek. K tomu mu žehnám. Cítím z něho totiž pravou duchovnost sv. Terezičky z Lisieux. Tím si vydobil zvláštní milosti objevovat Ponorný hrádek. David Dunovský má tedy mé požehnání. Přál bych si aby byl předseda ZO 6-26. Určitě by to ZO 6-26 pozdvihlo z alkoholismu a podobných nešvárů, jako je neustále pokračující vylučování vedoucích činitelů skupiny, které na Ponoru nemají tradici a co dělat. Ale on by možná našel štěstí jako kněz, takže ještě uvidíme.

Vydám na radu Davida Dunovského přece jen Acta Speleohistorica o Habrůvecké plošině.
Bude to však omezený náklad vůbec ne pro spelelogické skupiny, ale jen pro státní instituce, knihovny, archivy, archeologické ústavy a Správu CHKO Moravský kras. Ostatní zájemci, například jeskyňáři, si něco zaplatí na dotisk a zažádají si prostřednictvím nákupního košíku. Takže děkuji Davidu Dunovskému, který přispěl částkou 800 Kč na dotisk Acta Speleohistorica o Plošině Skalka, za tuto pozitivní myšlenku. Takováto díla je nutné tisknout na papír, ne jako e-Speleo jen na internetu. Při nejbližší příležitosti tedy vydám Habrůveckou plošinu v osvědčené tiskárně Knihovnička, s níž mám ty nejlepší zkušenosti.

10.února 2024
Miloš Muzikář, horlivý katolík, terciář paulánského řádu ve Vranově u Brna.

Dnes jsem navštívil Miloše a jeho ženu Marušku a jejich pět dětí ve Vranově u Brna. Pořád je to ta pozitivní katolická rodinka.
Miloš Muzikář terciář paulánů ve Vranově u Brna

9.února 2024
Upozorňuji, že v nákupním košíku je možné koupit za dobrovolnou cenu Acta Speleohistorica o Křtinách (6 volných výtisků) a ASp o Plošině Skalka (3 volné výtisky).ZDE

Jsou možné další dotisky v případě, že by poptávka převýšila moji nabídku. Habrůveckou plošinu nebudu již nikdy dotiskávat. Vytiskněte si ji samostatně ze zveřejněného souboru pdf.

Dnes odesílám první Acta Speleohistorica o plošině Skalka.
Na Správu CHKO Moravský kras (archiv Správy, RNDr. Antonín Tůma, Filip Chaloupka), ZO ČSS 6-12 Speleologický klub Brno (Ing. Pavel Chaloupský), RNDr. Ivan Balák (spolu s Acta Speleohistorica o Křtinách), Česká speleologická společnost Praha, Národní knihovna ČR Praha (dva povinné výtisky), Muzeum Blanenska (Mgr. Milan Koudelka), Městská knihovna Blansko, Ústav archeologické a památkové péče (pro archiv a Mgr. Petra Kosa), Ústav archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity v Brně, ZO ČSS 6-01 Býčí skála, ZO ČSS 6-11 Královopolská a ZO ČSS 6-26 Speleohistorický klub Brno. Toť zatím vše!

Můžete sledovat jak publikaci postupně rozesílám ZDE

Dnes jsem si přivezl z tiskárny dotisk knihy Acta Speleohistorica z roku 2005 o plošině Skalka.
Celkem je to 80 nových výtisků, čímž se celkový náklad vyšplhá k číslu 245 výtisků! Původně jsem zamýšlel dotisknout i Acta Speleohistorica z roku 2006 o Habrůvecké plošině, ale k tomu po svém nepřijetí mezi jeskyňáře již nemám potřebnou motivaci. Spadl mi tak kámen ze srdce, když jsem si uvědomil, že Acta Speleohistorica už pro jeskyňáře nemusím vydávat. Ulevilo se mi, že už toto nemám na zodpovědnost. V případě zájmu budu dotiskávat jenom Křtiny, neboť je to kvalitní a důležitá publikace, která by se měla stále šířit, dokud bude o ni zájem. Rovněž památeční Acta Speleohistorica o mých výzkumech v Moravském krasu jih a střed, plánovanou na rok 2026, už z pochopitelných důvodů nebudu mít zájem zveřejnit a tím jsem osvobozen od speleologie. Každému doporučuji věnovat se duchovní sádhaně a pokračovat po Božích Cestách namísto věnování se podezřelým výzkumům jeskyní v negativním klimatu v Moravském krasu a jinde.
Acta Speleohistorica o plošině Skalka před rozesláním
8.února 2024
Podívejte se na index - jsou tam nové upoutávky, jenom ty pozitivní ZDE


Tiskárna Knihovnička mne právě informovala, že dotisk Acta Speleohistorica o plošině Skalka je hotov.

Tato dávná publikace bude ze sběratelských důvodů dodána do archivů všech ZO ČSS jichž nejsem hoden podle nich být členem. Dotisk jsem plánoval v době, kdy jsem předpokládal, že budu ještě členem ZO 6-12 a budu se věnovat speleologii. Nyní po mém nepřijetí do ZO 6-12 tohoto dotisku, který mne stojí velké peníze, trochu lituji. Ale jenom trochu. Alespoň v archivech se speleologickou literaturou zůstane po mne zachována památka. V příštím měsíci, až se finančně vzpamatuji, učiním i dotisk Acta Speleohistorica o Habrůvecké plošině. Teprve pak obě knihy budu na jaře společně rozesílat všem ZO ČSS v celé ČR. Mějte se beze mne!

V mém meditačním pokoji přibyl notebook.

To se bude za nocí pracovat!
meditační pokoj svámího Gyaneshwarpuri

MUDr. Jiří Urban byl po smrti rozptýlen u Vývěru Jedovnického potoka u Býčí skály.

To se mi líbí. Byl tedy v jádru romantik a měl nějaké napojení na Duši Krajiny, i když jsem si s ním - homosexuálem - vůbec nerozumněl. Pořád mne utiskoval ze své pozice jednatele Speleoklubu. Ale svým rozptýlením v Moravském krasu si získal moji posmrtnou úctu. Taky se nechám v krasu po smrti rozptýlit, například na Děravce nebo na Doupěti Trampů v Hádeckém údolí, což by bylo lepší.

HermitPhoto Říčankova skála - byl jsem tu naposledy. ZDE


Nové HermitPhoto z Hynštovy vetaroly, kterou jsem navštívil rovněž naposledy. ZDE


7.února 2024
Proroctví: letos se vrátím znovu po 24 letech do Gangotri v Himaláji!

Pokusím se tam najít místo pro svou poustevnu.

Dnes jsem symbolicky odstranil ze svého emailu všechny kontakty na jeskyňáře.

Celkem to bylo několik desítek kontaktů. Nebudu je již potřebovat ani zatěžovat svojí zajisté mystickou existencí!

6.února 2024
Objednal jsem si ultralehký oranžový horský stan Pinguin ARRIS Extreme DAC do nejnáročnějších podmínek vysokohorské turistiky s extrémním klimatem.

Jedná se o pravděpodobně nejkvalitnější oranžový stan na trhu, proto jsem se ho po delším váhání rozhodl zakoupit za 6165 Kč. Budu ho potřebovat pro samotu poustevny Gangotri v Maháprabhudíp ášramu ve Střílkách během seminářů s Višvagurudžím, dále na dlouhé ústraní na Hradisku sv. Klimenta na Chřibech a též asi do hor Slovenska. Vůbec této nutné investice do své outdorové výbavy nelituji, i když se již povážlivě tenčí má finanční hotovost. Ale co naplat! Všechno proinvestuji do potřebných věcí a pak budu zase skromně františkánovat bez peněz. Každému doporučuji českou outdoorovou značku Pinguín, od níž mám již velmi kvalitní spacák, který mne velmi příjemně překvapil, a proto jsem se při zakupování stanu touto značkou v záplavě převážně čínské produkce nechal inspirovat. Hari Om. Sejdeme se v horách!
Stan Pinguín

Lidská dharma.

Co na to říkají masožraví jeskyňáři a farářové? Odpovězte mi do návštěvní knihy jaké máte zkušenosti.
Lidská dharma - Višvagurudži

Manifest proti knězi Jánu Lajčákovi ve Křtinách.

Je to již několik let co mne P. Ján Lajčák, velmocenský kněz ve Křtinách nepatřičně veřejně obvinil cituji: "že jsem si přivlastnil výzkumy a objevy ve Křtinách." To se stalo v listopadu 2022. A od té doby s pasivní rezistencí Mahátmá Gándhíjiho na protest nepřicházím vůbec do chrámu Panny Marie ve Křtinách. Víckrát jsem učinil smířlivé gesto aniž bych ustoupil z této své askeze namířené proti knězi Lajčákovi, ale bezúspěšně. Například jsem mu poslal originál Acta Speleohistorica o Křtinách pro farní archiv, později jsem dokonce zaslal deset výtisků dotisku této publikace nebo jsem mu zaslal svůj článek o Křtinách v německém časopise Der Erdstall. Ale nic naplat. Kněz Ján Lajčák nijak nereagoval, neodpověděl zda publikce dostal natož aby za ně poděkoval. Podle mého názoru je to totiž manipůrový člověk se silným egem, jakkoli je duchovní. Potlačuje v sobě síly smíření plynoucí z anaháty, čili duchovního srdce, kde velkorysá Láska je domovem. Rozhodl jsem se proto že nikdy neustoupím tomuto farizejskému tlaku na mojí osobu a chrám Panny Marie ve Křtinách nebudu vůbec až do konce svého života navštěvovat, Bohu na zodpovědnost a knězi Lajčákovi na jeho svědomí, jakkoli je mi křtinský chrám stále svatý a blízký mému srdci. Ale odříkám si ho na znamení proti knězi Lajčákovi, který na mne neeticky zaútočil.

Článek na obranu trampů na Kokořínsku zveřejněn na webu strážců Moravského krasu.

Upozorňuji, RNDr. Antonín Tůma ze Správy CHKO Moravský kras dal odkaz na můj článek na podporu trampů na Kokořínsku. Tím Toník dokázal, že je skutečný demokrat, ne jak u České speleologické společnosti, kde velmocensky nepodporují různost názorů a potlačují je nedemokraticky. Tonik je pro pruralitu názorů jakkoli by tyto byly antagonistické. Děkuji Toníkovi za morální podporu ze své pozice strážce přírody CHKO Moravský kras, který se mne téměř vždy zastával a stál na mé straně v různých zlých časech, které mne v minulosti v Moravském krasu postihly, a které mohou postihnout kohokoli z vás, pokud jste skutečně duchovní, nikoli světsky stádní. Neboť "oni" nesnášeji oheň Lásky anaháty a snaží se vás všemožně utiskovat, ponižovat, činit pokořenými atd tak jako Ježíše Krista ukřižovala vládnoucí sekta farizeů. Tím vším jsem si v Moravském krasu prošel. Toník mi navíc přislíbil, že zveřejní na webu strážců mou autobiografii speleologa a zveřejnil výběr z mých speleologických fotografií v databázi JESO (Jednotná evidence speleologických objektů).
Obrana trampů na Kokořínsku - svámí Gyaneshwarpuri

Má vegetariánská lednice.

Dnes jsem udělal průlom do vlastnictví hmotných statků - pořídil jsem si po dlouhém zvažování novou lednici, kterou jsem umístil ve svém meditačním pokoji. Nyní čekám zda nebude hlučná, jinak bych ji musel vrátit. Vlastní lednici jsem si pořídil z toho důvodu, že moje maminka není vegetariánka a do společné domácí lednice ukládá vepřové nohy (!), maso a různé tamasické potraviny, mimo jiné krvavé kosti pro jejího mazlíčka psa Dědečka. Tak jsem s tím skoncoval a rozhodl se od ní ve všem osamostanit. To byl důvod proč jsem ze zbývajících peněz, které se rychle tenčí, pořídil za 5000 Kč tuto novou ledničku ze Slovinska. Doufám že nebude hlučná, aby mne v mém pokoji nerušila při meditaci a že mi bude dlouho sloužit.
Nová lednice

Zpěv osamělého poustevníka v jeskyni na vysoké hoře - výbor básní, duchovních příběhů a pohádek z let 1998-2001.

Připravuji toto dílo na jaro 2024, ale jen pro členy Jógy v denním životě přítomných v ášramu ve Střílkách.
Zpěv osamělého poustevníka v jeskyni na vysoké hoře - návrh obálky

Kdo jsem Já.

Svámí Gyaneshwarpuri je oddaný žák Višvaguru Paramhanse svámího Mahéšvaránandy, Mistra jógy a Učitele duchovní Cesty z Indii, kterého následuje od roku 1996. Za tu dobu prošel bouřlivou duchovní transformací v důsledku probuzení kundalini, která vyústila dne 23. července 2021 v Maháprabhudíp ášramu ve Střílkách ve vysvěcení - sanjás díkšu - za hinduistického a jógového mnicha. Svámí Gyaneshwarpuri působí jako osamělý, mlčící poustevník v jeskyních Moravského krasu. Není učitelem jógy a nekáže hinduismus. Je kosmopolitního nadnáboženského smýšlení a vnitřního založení, z tohoto důvodu uctívá rovněž Ježíšovo křesťanství, buddhismus, taoismus a ostatní světová náboženství. Je historicky první hinduistický mnich vysvěcený zde v České republice. Píše odborné publikace z oboru speleologie, sakrální historie a archeologie a v neposlední řadě vlastní originální, z knih nevyčtenou mystiku a filozofii, básně, duchovní příběhy a pohádky s duchovním ponaučením. Následuje ve všem Sílu Lásky a kráčí po Cestě Poznání (džňanajóga) jak vyplývá z jeho duchovního jména Gyaneshwarpuri (gyana=džňana), které se překládá jako "Ten který poznal", což je výzva k duchovní realizaci. Je tedy vnitřně džňánín čemuž odpovídá jeho na první pohled nesrozumitelná životní filozofie poustevníka. Od narození je osvobozený, dosud ale nerealizoval nejvyšší stav vědomí mókšu, kdy individuální "já" se stává celým Vesmírem. Má však vlastní vnitřní vedení a napojení na Boha, Božské Já. Realizovat Boha a dosáhnout Osvícení je jeho nejvyšší a jediný Cíl v tomto zrození, jemuž zasvěcuje svoji duchovní jógovou sádhanu, meditaci v ústraní, mantra džapu, opakování Božího jména, modlitby, jógové ásany, kriji ap. podle Systému Jóga v denním životě Paramhanse svámího Mahéšvaránandy. V současnosti se často sdržuje na osamělých a pustých místech v horách a v lesích. Od dětství samostatně studoval Bibli, nikdy však neříkal že je křesťan. Později studoval Bhagavadgítu a jiné svaté spisy indické. Nejvíce ho oslovila moudrost svámího Šivánandy z Rišikéše, Paramhansy Jóganandy, Ramana Maharišiho, Chan-Šana, Bhagvána šrí Díp Nárájana Maháprabhudžího a samozřejmě svámího Mahéšvaránandy, v němž rozpoznal esenci svého duchovního nazírání Pravdy ze svých meditačních jeskyní a horských poustevnen. Uctívá rovněž ideál sv. Františka z Assisi a himalájských jogínů indických. Nevyučuje jógu veřejně a jako skutečně pravý džňánín, muž poznání, nepřijímá ani studenty jógy ani osobní žáky. V současnosti žije na základě doporučení Svámijiho se svou maminkou v malém ášramu v Brně - Bosonohách.

Sponzoruji web Chajovna.cz

Bobovi Klváňovi jsem s radostí věnoval 1000 Kč na vzkříšení jeho webu.
Sponzoruji web chajovna.cz

Co dělat pokud mi jako mnichovi toužíte něco dát.
Pokud mne toužíte uctít jako mnicha, nemusíte mi dávat žádný cenný dar. Bohatě stačí dát tradiční dar pro sádhua: vonné tyčinky a já je za vás zapálím na svém oltáři. Nebo mi věnujte čajové svíčky, které za vás rovněž na oltáři zapálím. Nemusíme se osobně setkat. Můžete mi vonné tyčinky či čajové svíčky zanechat v čajovně Chajovna na Dominikánském náměstí v Brně u Boba Klváně, či odevzdat komukoli z perzonálu čajovny a já si je zde příležitostně vyzvednu. Možná, že si tak vyprosíte od Někoho, kdo tomu přihlíží, odpuštění svých karem vzhledem k tomu, že jsem mnich - svámí.

5.února 2024
Dnešní moudrost:

Nemůžete být se všemi za dobře.

Vrátily se mi nazpět čtyři Acta Speleohistorica o Křtinách.

Tyto publikace byly určeny pro ZO ČSS 1-08 Speleoklub Týnčany, ZO ČSS 1-01 Český kras, RNDr. Ivan Balák a Robert Sudický. Pokud toto oznámení čtou dodejte znovu své poštovní adresy, jinak vám knihy nebudou doručeny.

4.února 2024
Cvičte sílu své vůle.

Já jsem se například rozhodl, že nebudu navštěvovat žádné speleologické stránky s vyjímkou monitoringu e-Speleo, neboť tam výjdou mé články.

Říčankova skála s největší pravděpodobností vede jen do Sifonovité chodby Ochozské jeskyně.

Je to tedy speleologicky neperspektivní pracoviště členu ZO 6-12 Speleologický klub Brno z hlediska neznámých objevů.

Říčankova skála

Hynštova ventarola - druhé poměrně nezajímavé pracoviště členů ZO 6-12 SKB.


Hynštova ventarola

Dnešní velmi moudrá myšlenka.
Nemůžete vstupovat do různých světských či duchovních komunit pokud se toužíte věnovat mystické joze a duchovní cestě, neboť osamění je jedním z důležitých pricipu vnitřní jógy. Proto mi Bůh zabránil vstoupit do speleologické skupiny, jakož se nebudu příliš organizovat ani v Józe v denním životě, která rovněž trpí rozličnými světskými neduchovnimi těžkosti. Oni o tom říkají, že jsou karmajogíni a bojí se poznat Pravdu meditací. Budu proto jen nikým neorganizovaný jogín a poustevník, jak ukazuje himalajská Jóga na svém příkladě.

Autobiografie speleologa. 40 let speleologických průzkumů Marka P. Šenkyříka - Gyaneshwarpuri v Moravském krasu jih a střed (1982-2022). ZDE Tento příspěvek odesílám dnes redakci e-Speleo.

Příjmete následující řádky jako mé rozloučení se světem speleologie, které jsem věnoval svou energii s přestávkami čtyřicet let. Dne 3. února 2024 se definitivně uzavřela jedna důležitá kapitola mne speleologa a amatérského archeologa v Moravském krasu, neboť jsem nebyl přijat za člena na výroční schůzi ZO ČSS 6-12 Speleologický klub Brno. Měl jsem záměr působit jako speleolog v této skupině a věnovat se výzkumu Malého lesíka, Kůlničky a Paleoponoru v Ochozském žlíbku a výhledově dalších jeskyní v Hádeckém údolí. Vůbec nelituji těch dní prožitých v temných útrobách vápencových skal, ale nebudu na ně ani vzpomínat. Moravský kras je totiž tradičně pekelné negativní území jak jsem se přesvědčil z osobní zkušenosti, odmítám proto již patřit mezi jeskyňáře, speleology v Moravském krasu, kde neláska vítězí nad láskou.

Normálně se biografie píše až při příležitosti smrti, já ji však píši při příležitosti ukončení všech svých speleologických průzkumných praci v Moravském krasu. Přijetí sanjás dikši (vysvěcení za mnicha) je takovou smrtí všem světským věcem, tedy i speleologii, jakkoli je stále drahá mému srdci. Moje sanjása je tedy umrtvení všeho co je na mne světského, což je předpoklad ke znovuzrození k věčnému životu, v Átmánu. Přijetí sanjás dikši takovou smrtí je. číst víc...
Výroční schůze ZO 6-12
Strategická výroční schůze ZO ČSS 6-12 Speleologický klub Brno, na níž jsem z vlastní vůle nebyl přijat za člena této organizace z důvodu atakování mé osoby jejich členy. Foto: Facebook ZO 6-12 SKB

3.února 2024
Nabídl jsem Bobovi Klváňovi že budu sponzorovat webové stránky jeho Chajovny.
Tyto stránky totiž již mnoho let neexistují což je zajisté škoda. Protože Bob souhlasí s umístěním malé prezentace mé osobnosti na svých webových stránkách, rozhodl jsem se jejich opětovný vznikl sponzorsky podpořit, neboť Bob na to nemá finanční prostředky. Přitom se jedná jen o tisíc korun ročně a ty mu věnuji.

Nevstoupil jsem do ZO ČSS 6-12 Speleologický klub Brno.
Vážení přátelé a nepřátelé, mám pro vás pro mnohé zajisté radostnou zprávu. Nevstoupil jsem do ZO 6-12 Speleologický klub Brno. Důvodem je, že byli ke mě na výroční schůzi negativní. Pořád je zajímala nějaká špína z mé minulosti a vůbec si při tom nevšimli, že před nimi stojí zcela nový člověk v oranžovém mnišském rouchu. V těchto útocích nejvíce vynikl nějaký Skyt, či Skyrit či jak si to říká, který na mne nenechal vůbec nic dobrého, pořád měl se mnou problém a nemohl mne ve svém srdci příjmout. Vůbec mne neměl rád a toužil jen po nějakém senzacechtivém negativním odhaléní mé osobnosti. Ostatní členové ZO 6-12 buďto mlčeli, nebo mu přitakávali. Nezastal se mne vůbec žádný a nikdo neřekl nic pozitivního na mou obhajobu. To byly důvody přoč jsem se uprostřed tohoto kárného řízení členů ZO 6-12 rozhodl spontánně odejít. Otočil jsem se na podpadku a opustil salónek restaurace u Suchopárků v Hostěnicích za souhlasného přitakávání členů ZO 6-12. Byl jsem to tedy nakonec já sám, kdo si zrušil členství v této speleologické společnosti, takže k hlasování o mém přijetí v této napjaté atmosféře vůbec nemuselo dojít. Tak jsem se nestal znovu členem České speleologické společnosti a již se nikdy nestanu. Nemám z těchto důvodů již zájem o speleologii, a proto symbolicky odstraňuji z tohoto webu veškeré zmínky o mých speleologických výzkumech. Je mi to líto, neboť jsem upřímně toužil se věnovat speleologickému výzkumu jeskyní v jižní části Moravského krasu, především v Hádeckém údolí a moc jsem se na to těšil, měl spoustu speleologických meditací ap. Nemám tedy již žádné přátele mezi jeskyňáři v Moravském krasu. Většinou jsou ke mně negativní. Vstup do ZO 6-12 byl definitivně poslední pokus vstoupit do speleologické skupiny, mít přátele mezi jeskyňáři a věnovat se speleologii. Budu se tedy věnovat jen józe a poustevnictví. Moravský kras jih však - tedy zatím - ještě neopouštím. Opouštím definitivně však Habrůveckou plošinu na protest proti počínání ředitele ŠLP Křtiny doc. Vršky. Nejsem z toho vůbec smutný, cítím se poměrně radostně, ale přiznávám že jsem rozčarovaný nad mírou negativity jeskyňářů mezi něž již proto nebudu patřit.

2.února 2024
Bob Klváň, ten dobrý Bob mi nabídl umístění mé fotografie s odkazem na tyto webové stránky ve své čajovně Chajovně.
Současně nabídl, že by odkaz na můj web mohl být i u něj na webu www.chajovna.cz za což Bobovi upřímně a velmi děkuji.
Dar pro Chajovnu Brno

Bude poustevník Gyaneshwarpuri opět členem České speleologické společnosti?
Zítra v sobotu po 11 hodině se definitivně rozhodne jedna z nejdůležitějších světových událostí, která hýbe podvědomím i nadvědomím Moravského krasu, jíž je Poustevníkův opětovný vstup do České speleologické společnosti, jejímž členem by se automaticky stal pokud by byl přijat do její základní organizace 6-12 Speleologický klub Brno. Tak se můžete těšit na zítřejší večerní zpravodajství z této akce v Hostěnicích U Stupárků.

Rozhodl jsem se že navštívíl literární čajovnu Skleněná louka na Kounicové v Brně.
Rozhodl jsem se, já stálý návštevník Bobovy podzemní Chajovny Zadní trakt a též Dobré čajovny na Římském náměstí v Brně, že si rozšířím čajové obzory a navštívím mně zatím minimálně známou literární čajovnu Skleněná louka na Kounicové v Brně, na níž jsem nalezl odkaz na webu sifu Pavla Hlavoně www.chen.cz Už se tam těším.
Čajovna Skleněná louka Brno

Nechal jsem si vyvázat duchovní deník.
Po zhruba třiceti letech co jsem na duchovní Cestě jógy, jsem si dnes pořídil deník pro zápisy svých duchovních vědomostí a zkušeností, který mi bude sloužit jako vodítko při sestavování mé duchovní životopisné knihy s pracovním názvem "Učení u Paramhase svámího Mahéšvaránandy."
Duchovní deník svámího Gyaneshwarpuri

Opět čtu z knížečky "Božské zrcadlo" o vyprávění Mistra jógy Paramhanse svámího Mahéšvaránandy.
Žil jednou jeden jogín, meditoval hodiny a hodiny, cvičil ásany a pránajámu, zpíval, něco četl a zase meditoval. Často trávil ráno nebo odpoledne pod stromem v lese. Kolem chodil jeden člověk a pozoroval ho, bylo mu ho moc líto: "Ten člověk musí být ale skutečně nešťastný a opuštěný, celé hodiny sedí sám a sám pod tím stromem. Měl bych tam jít a trošku s ním promluvit, dělat mu společnost." Přistoupil k němu a dal se s ním do řeči. Po chvíli se ho jogín zeptal, proč vlastně přišel. "Víte, vypadal jste tak osamělý, myslel jsem si, že vás trochu pobavím. Necítíte se sám?" "Máte pravdu", odpověděl jogín "od té chvíle co jste tady, se cítím sám, předtím jsem byl zcela sjednocen se svým Já a cítím se vlastně osamělý."

Toto byl jiný příběh potvrzený mou duchovní zkušeností.

Grafický návrh obálky Acta Speleohistorica 7/2006 jejíž dotisk plánuji na březen 2024.
Acta Speleohistorica o Habrůvecké plošině - plánovaný dotisk

1.února 2024
RNDr. Antonín Tůma ze Správy CHKO Moravský kras mi navrhl několik míst, kde by šlo umístit památníček otci habrůvecké speleologie panu Arnoštu Hlouškovi.
Toník mne informoval, že pomníčky či památníčky se k jeskyním resp. na přírodní skálu se v současné době nedávají.

Toník nicméně však vidí tato 4 ideální místa pro můj památníček:

- na tvůj kříž pod Habrůvkou nebo na kámen vedle kříže, uvidí ho mnoho lidí jdoucích okolo a mnozí se i zastaví a přečtou si ho (u jeskyně Arnoštka památníček nebude číst nikdo), navíc tam chodí místní, z nichž někteří ještě Arnošta pamatují
- na skruž Závrtu pod Habrůveckými smrky, protože to není skála a Arnošt zde pracoval a objevoval (ale opět málokdo tam přijde)
- na kámen před vjezd k jeskyni Výpustek (v areálu už pomník jeskyňářům je) do takového centra Křtinského údolí, je zde autobusová zastávka a turistická cesta
- nejlepší místo by ovšem byla náves obce Habrůvka, památníček by se mohl umístit na současný naučný panel o obci, projde tam mnoho lidí, kteří si o Arnoštovi přečtou

Na to jsem odpověděl, že nejlepší by byla jen skruž Závrtu u habrůveckých smrků, případně kámen u mého kříže u Habrůveckých ponorů pod Habrůvkou. Tuto žádost z principiálních důvodů však nedám na odsouhlasení Tomáši Vrškovi, který mne informoval o tom, že nechce aby po mě v lesích na Habrůvecké plošině zůstala jakákoli památka. Takže budu jednat bez jeho despotické vůle zcela samostatně. Ať žije Sametová revoluce znovu propukající v Moravském krasu!

Dnes jsem se rozešel se ženami, které byly mými dlouholetými přítelkyněmi, i když na bázi neduality.
Přesto jsem je odevzdal Bohu a budu vnitřně osamělý. Nadále udržuji vztahy, ale ne moc těsné, s ženami na bázi duchovního sesterství ze stejného náboženství jako jsem já, tedy neproblémovými žákyněmi Paramhase svámího Mahéšvaránandy. Ale i těmto radím aby mne nepovažovaly za svého přítele, nebo za bratra, protože já jsem především mnich neduality. Mám jenom svou maminku svěřenou mi samotným Svámijim, kterou neodevzdávám zlému. Ale ani té nedůvěřuji její lásky na bázi špatně pochopeného synovství. Proto jsem i své mamince řekl do očí, že patřím Bohu a ne jí což na ni mělo obdivuhodný, v jádru pozitivní vliv přes její nesouhlasnou a jako obvykle negativizující reakci. Radím i vám abyste se pokud možno ihned osvobodili z chomoutu iluzórní světské připoutanosti k ženám, ale i mužům, pokud chcete reailizovat své napojení na bázi NadJá, Boha. Cítím, že jsem se tímto prohlášením vnitřně i fyzicky očistil a osvobodil, neboť zamezuji karmám aby se opakovaly, a které by se mohly znovu negativně projevit v příštím životě, což by bylo rozhodně nežádoucí, neboť chci být již jen mnich ve všech svých příštích životech. Zbavte se prosím již nežádoucích zbytečných vztahů, na prvním místě ke kutsangu a potom i ke všem neduchovním vztahům se ženami i muži. Soustřeďte svou životní sílu jedině na dosažení Boha a soustřeďte ji do duchovního koridoru. Já nedůvěřuji po zkušenostech které mám žádné pohlavní lásce. Toto je poněkud jinačí poustevníkova vnitřní horská jóga.

Stop státnímu ekofanatismu v ČR! Poustevník z Moravského krasu se zastává trampů na Kokořínsku! ZDE

Reakce na tento článek:
Neničte jejich tábořiště, škodíte tím přírodě. Vědci se zastali trampů na Kokořínsku.

Trampové patří k přírodě, oheň je rovněž přírodní živel a patří k přírodě. Proto by nikdo neměl ničit tiché a osamělé trampské osady v lese. Toto zlo dělají městští lidé a pomatení ochránci přírody s mysliveckým a lesnickým personálem. Na stejná problém jsem narazil i v Moravském krasu, kde poustevníkovi nikdo nepovolí poustevnu byť by se jednalo jen o vyhrazené místo s přístřeškem určený pro modlitbu a meditaci v osamění. Tomu říkám ekologický a lesnický fanatismus bez hlubšího napojení na Ducha Krajiny. Moji úctu si dlouhodobě získává geolog a klimatolog RNDr. Václav Cílek, který se nebojí nyní trampů veřejně zastávat z pozice vědecké instituce. Děkuji Ti Václave Cílku za Tvá, zvláště v dnešní době tolik potřebná slova! Co na to říká Správa CHKO Moravský kras používající obdobné metody persekuce vůči trampům sedícím pokojně u ohně v jeskyni a Školní lesní podnik Křtiny Mendelovy univerzity v Brně, kteří společným úsilím vytěsnili jediného poustevníka z Habrůvecké plošiny mimo Moravský kras - střed! Můj příběh v Moravském krasu je tedy podobný příběhům oněm zasmušilým trampům na Kokořínsku a kdekoli v České republice. Je mi líto všech hloupých negativizujících ekologů - státních fanatiků, kteří ničí tradiční lesní společenstva trampů a podobné ekosystémy ve volné přírodě, mezi něž patřím i já, poustevník Gyaneshwarpuri. Soucítím tedy s trampy, kteří jsou pod obrovskou přesilou zfanatizovaných státních orgánů přírody. To je zvůle a zneužití demokratických institucí k útisku těchto duší ke zlým činům na bázi likvidace tradičních trampských kempů a tábořišť. Nad tím by se všichni moudří lidé měli zamyslet pokud mají ještě duši v harmonii a v Lásce. Mě tento umělý problém, jenž nyní hýbe světskou společností, v něčem připomíná likvidaci amerických indiánů konzumní americkou společností bez tolerance k druhým systémům života a víry a jejich násilnému přesídlování do civilizace, čímž přerušili jejich životodárné napojení na duši prérií a Přírody. Něco podobného se právě odehrává v 21. století v České republice v duši trampů Kokořínská a výhledově jistě v celé České republice! Dotyční ekologové jsou tedy bez jemného rozlišování mezi dobrým a zlým a stavějí se na stranu zlých sil ve společnosti. Z těchto důvodů nyní vůbec nedůvěřuji vedoucím činitelům - až na úplné vyjímky - státní ochrany přírody v ČR, která umožňuje na jedné straně zabíjení ve velkém, ale vadí jim vcelku neškodní znalci woodcraftu - lesní moudrosti, trampové a poustevníci a podobné romantické duše, kteří do české a moravské krajiny tradičně neodmyslitelně patří! Zastávám se tedy trampů a žádam jejich satisfakci v plné výši. Je třeba jim vyčlenit a tolerovat jejich tábořiště včetně ohně, kterým tito zkušení zálesáci nic nezapálí. číst víc...

Zlikvidovaný trampský srub na Kokořínsku
Tohle jim vadí... fuj fanatici! Zfanatizovaní ochranáři zlikvidovali trampský srub!

31.ledna 2024
HermitPhoto z hory Živčáková u Turzovky na Slovensku.
Hora Živčáková

Připomínám, že již za tři dny se rozhodne má budoucí činnost speleologa a poustevníka v Moravském krasu.
Dne 3. února se totiž v Hostěnicích - bohužel v restauračním vesnickém zařízení - sejde výroční členská schůze ZO 6-12 Speleologický klub Brno, která mne snad jednou pro vždy příjme do svých řad za svého člena. Alespoň jejich mlčení lze považovat za pozitivní indicii, neboť kdo mlčí ten souhlasí. Zcela jistě tato událost bude mít hluboký dopad na mou činnost v Moravském krasu. Do jiné speleologické skupiny vstoupit rozhodně nechci, jen do té pozitivní Ing. Pavla Chaloupského jako předsedy Speleoklubu. Takže již brzy se rozhodne mé martirium neustále odvrhovaného kamene základního ve speleologii, jež bylo mé vyloučení ze ZO 6-26 Speleohistorický klub Brno v roce 2004 Janem Martinkem a Petrem Červinkou zcela bez příčiny, což mělo katastrofální vliv na mou cestu jeskyňáře a poustevníka v Moravském krasu v důsledku čehož mi nebyla valmou hromadou České speleologické společnosti v roce 2008 povolena ani má vlastní ZO 6-31 Speleologický průzkum poustevník Marek z pouhého krasového sobectví a zájmové řevnivosti okolních speleologických skupin v Moravském krasu střed. Rovněž mi předsednitvo po tomto negativistickém ataku mojí osobnosti zamítlo byť jen individuální členství v České speleologické společnosti. Tak snad se nyní podaří prolomit prokletí mé osoby ze strany některých negativistických a chalupařících členů ČSS. Již se na schůzi ZO 6-12 SKB těším a věřím, že i oni taky a příjmou mezi sebe jako kamaráda a jednoho výrazného speleologa, který speleologii od mládí dělá navzdory úkladům ďáblovým jako svou Cestu duše, čili duchovní cestu. Hari Óm.

Tajemství radosti malé stolní lampičky.
Málo kdo chápě tajemství radosti nakupování na první pohled světských předmětů, jako je například tato lampička určená k osvětlení oltáře a též v budoucnu mého notebooku. Opravdu vám radím proinvestovávat své peníze za duchovní předměty, například na oltář, neboť touto činností jistě potěšíte dévy i samotného Mistra. Tak i já jsem si dnes koupil tuto moderní LED lampičku za 700 Kč. Myslím že jsem dnes po mnoha letech askeze na bázi nemajetného františkánství pochopil bohaté lidi. Mají hmotné statky které mohou proinvestsovávat do humanitárních a charitativních projektů ve společnosti, což jim v budoucnu jistě přinese lepší zrození. Tak i já jsem nyní bohatý světsky i duchovně a mohu si dovolit podporovat druhé, což jsem dříve nemohl téměř dělat. Například jsem zaslal peníze na výstavbu pastoračního a exercičního domu Marta na hoře Živčáková u Turzovky ve farnosti Kórňa. Nechlubím se tím, jen vám chci jít příkladem abyste své peníze použili s rozvahou též pro podporu pozitivních sil v lidské společnosti, tak jako činím já sám a neustále mne tato činnost vnitřně uspokojuje a naplňuje radostí a štěstím. Náham kartá.
lampička

Budu pokračovat v tvorbě webu pro druhé, proto zakupuji notebook.
Protože v mém působení na internetu, tedy tvorbě html webových stránek a svou účastí na facebookovém hodokvasu považuji za svou karmajógu a v podstatě službu veřejnosti, to co mohu dělat pro druhé a zůstat přitom nepřipoutaný, svobodný a nezávislý, rozhodl jsem se po dlouhém zvažování zakoupit notebook. Dosud jsem se na internet totiž napojoval přes maminčin stolní počítač, který stojí v jejím pokoji hned vedle věčně pustěné televize, což rušilo mou anahátovou usebranost. Proto jsem se rozhodl dopřát mamince v jejích hněvivých záchvatech plnou samotu, což potřebuje více než moji společnost jak radí křesťanský mystik Anthony de Mello. To znamená že již jako mnich ji nebudu líbat na ústa a nebudu ji ani zbytečně navštěvovat v její "poustevně". Jako notebook jsem zvolil "i3" za něco přes 8 000 Kč, což mi doporučil k tvorbě webu pan Petr Pecka z Ostopovic, počítačový expert, s nímž zakoupení notebooku konzultuji. Těším se tedy až budu mít notebook ve své mnišské cele, kam maminka jen nakukuje, ale téměř nechodí, neboť ona intenzivní kuřačka cigaret je alergická na vůni vonných tyčinek, které samozřejmě navzdory jejímu dáveni z tyčinek usilovně zapaluji. Myslím si, že kdo je alergický na vůni vonných tyčinek a kadidla jako moje maminka je, ten je bohužel pod vlivem zlého. Vonné tyčinky mi tedy můžete přinášet jako dar a já je za vás budu zapalovat na svém oltáři. Těším se až se jednou v noci probudím a začnu plný inspirace pracovat na svém novém notebooku na tvorbě webových stránek, k čemuž mám stále vnitřní tah. Naham karta Prabhudíp kártá. Pracuji tedy pilně na dalším zvelebování své bosonožské poustevny, mého jógového ášramu, jak mi předpověděl Svámiji při sanjás díkše, od níž letos uplynou právě tři roky mého bohabojného života v ústraní. Jak ten čas letí...

29.ledna 2024
Brýle lenonky které používám jen při práci na internetu a při čtení na mé tváři.
O lenonkách pro mne jsem se dozvěděl rovněž v meditaci. Prý mi budou slušet. Co o tom soudíte?
brýle lenonky - Swami Gyaneshwarpuri

28.ledna 2024
Náhled na novou obálku Acta Speleohistorica 4/2005 o plošině Skalka, která by měla být dotisklá 8. února.
Psychopatovi Janu Martinkovi, bývalému členu ZO 6-26 se omlouvám za sdělení pravdivých informací o jeho osobě škůdce a zloděje.
Acta Speleohistorica Plošina Skalka dotisk - titulní stránka.

Opožděná fotodokumentace ze zimního semináře s Višvagurudžim.
Maháprabhudíp ášram Střílky - strážní domeček.

Nabídnu spolupráci ZO 6-05 Křtinské údolí při umístění mosazné památeční tabulky na Arnošta Hlouška ve vchodu jím objevené jeskyně ve Křtinském údolí. ZDE
Tuto akci zamýšlím realizovat v roce 2026 při příležitosti 10. výročí od Arnoštovy smrti. Při této příležitosti vydám speciální číslo Acta Speleohistorica o osobnosti tohoto významného, ale opomíjeného jeskyňáře z vesnice Habrůvka. Nabízím každému aby do této brožury něco napsal, pokud jste pamětníky Arnoštových dní, tak jako já píšu své osobní vzpomínky na něho. Naštěstí v ZO 6-05 už není Zdeněk Fárlík, který Arnošta v roce 2008 vyštval z jeho vlastní speleologické skupiny ZO 6-05 pro jeho přátelství se mnou na Habrůvecké plošině. Nabízím současnému vedení ZO 6-05 Křtinské údolí spoluúčast na tomto velice zajímavém díle Božím. Toto dílo vzniká a vykvete bez vědomí Tomáše Vršky, ředitele ŠLP Křtiny, který mne v letech 2023/2024 vystrnadil z Habrůvecké plošiny, neboť mi zde nepovolil prostou poustevnu, ani maringotku, ani stan, ani jiný přístřešek - tedy to nejnutnější co potřebuji k výkonu funkce krasového poustevníka žijícího ve volné přírodě, na území kde jsem s Arnoštem Hlouškem jeskyňařil. Čest Arnoštově památce! Mír jeho dušičce! Budiž mu země lehká! Zde si můžete přečíst, co jsem dosud o Arnoštovi napsal já: ZDE

Rozhodl jsem se, že definitivně odejdu do hor na poustevnu až po maminčině odchodu ze Země do nebe, které je za zemí.
Zatím budu chodit se posadit do jeskyní v jižní části Moravského krasu a to jen na kratší období na víkend. Po smrti maminky budu pravděpodobně "bohatý", proto si budu moci dovolit pokud možno zděnou poustevnu třeba někde u řeky či ve svahu hory. Ne ve stříleckém ášramu. Do Střílek bych odešel na poustevnu jen z nejvyšší nouze nebo na základě doporučení Svámijiho Mahéšvaránandy, avšak bez karmajógy, neboť toužím jenom Být bez vasán jako čistý džňánin, zřec jógy. K tomu ať mi žehná Bůh.

Přestal jsem sponzorovat tibetského dalajlámu, protože tato platba do jeho švýcarských bankovních kont je poměrně složitý proces.
Též si myslím, že tyto švýcarské dalajlámovy účty jsou z Evropy a Ameriky poměrně štědře zásobené bohatšími lidmi než jsem já, takže není nutné mu přeposílat oním komplikovaným převodem jen 13 eur měsíčně, jak jsem učinil dosud. Dalajlámu mám stále ve veliké úctě, i když poněkud zvláštně legalizuje jíst lidem maso, ale asi jenom tibeťanům na horských pastvinách a doufám, že mi nemá za zlé, že ho už nebudu z výše uvedených důvodů již sponzorovat, což mne opravdu mrzí. Podle mne by jeho bankovní účty měly mít zastoupení v každé evropské zemi, aby byly snadněji dosažitelné. Ostatní mé sponzorství: Óm ášramu v Jadanu v Indii, Maháprabhudíp ášramu ve Střílkách, Charitě České republiky, Člověku v tísni a klášteru trapistů přísné observace v Novém Dvoře na Šumavě, zůstavájí zatím i do budoucna v účinnosti, dle mých reálných finančních možností, které jsou zatím dobré.

27.ledna 2024
Poslední výstup na horu Živčáková u Turzovky, místo údajného zjevení Panny Marie.
V pátek jsem před soumrakem přicestoval vlaky z Brna na železniční zastávku Turzovka - zastávka a začal náročný výstup po Svatojakubské cestě na vrchol hory, kde stojí malá kaplička zasvěcená Panně Marii Turzovské. Několikrát během výstupu jsem si sedl na batoh a dřímal vzhledem k tomu že poslední dvě noci jsem téměř nespal. Když tu konečně jsem vystoupal po několika hodinách výstupu ke kapličce na vrcholu hory. V obchůdku jsem zakoupil svíčku a tu jsem zapálil za maminku pod křížem, kde mělo dojít ke zjevení. Potom jsem položil růži zakoupenou v Brně pod oltář v kaplnce. Pak jsem zašel k léčivému prameni s jeskyni z níž stále vyvěrá malé množství vody. Šel jsem prozkoumat les pod kaplí, kde jsem zamýšlel si vyřídit legální cestou malou poustevnu. Chtěl jsem být poustevníkem na této svaté hoře. Je zde však příliš silná katolická energie, a proto nevím zda by zde hinduistu dlouhodbobě unesli. Les se mi příliš nelíbil, neboť tam stálo jen smrkové mlází. Tak se mé záměry zhatily přirozenou cestou a já jíž turzovským poustevníkem nechci být. Zapálil jsem si ohníček a v ešusu uvařil moc dobrý čaj. Začalo sněžit ale na vrcholu hory je naštěstí dřevěný přístřešek tzv. Večeřadlo, kde jsem se složil k odpočinku. Zapoměl jsem však doma karikatku, a proto jsem musel spát jen na kamenné dlažbě. Dokonce i v mém spacáku Pinguín mi proto bylo chadno. Nakonec mne naštěstí napadlo ulehnout na úzkou modlitební lavičku, která je ze dřeva a na ní jsem přečkal tuto mrazivou noc. Ráno jsem vstal již v 5 hodin ráno a vydal se z hory pěšky do města Turzovka, odkud mi jel autobus do Čadce. Z Čadce mi jel rychlík do Ostravy - Svinova a odtud dál do Brna. Pouť na horu Živčáková byla sice velice povedená akce, ale už ji nebudu opakovat. Přenechávám tuto svatou horu nesčetným katolickým věřícím z celého Slovenska a z České republiky.
Hora živčáková u Turzovky. Swami Gyaneshwarpuri

25.ledna 2024
Můj nový meditační polštář. To se bude meditovat, rozjímat, kontemplovat...:)
Meditační polštář.

V pátek pojedu do hor na Turzovku.
Dnes při meditaci jsem se rozhodl, že o víkendu navštívím Turzovku. Důvodem je, že jsem vyhnancem v Moravském krasu. Proto se ohlížím po nové lokalitě, kde by poustevníka přijali a akceptovali. Přitom mi přišla myšlenka na nejbližší svaté hory od Brna u slovenského města Turzovka. Zde na hoře Živčáková prý došlo ke zjevení samotné Panny Marie. Proto se Turzovce říká slovenské Lurdy. Hora Živčáková je pravděpodobně jediné místo s dosud živým transcendentálním rozměrem ve střední Evropě. Už se tam těším. Doufám že nenapadne sníh. Mrazu se se svým spacákem Pinguín nemusím bát. Projekt Gangotrí bude tedy pravděpodobně pokračovat v horách u Turzovky. Na divoký Slovenský ráj se svými nebetyčnými srázy soutěsek se svým plně naloženým batohem nebudu mít již brzo kondici vzhledem k tomu, že v letošním roce oslavím již 56 narozeniny na této planetě Zemi. Budu muset zakoupit mystickou růži a tu položím na oltář Panně Marii Turzovské. Turzovka je tedy dodnes živá mysticky, tak jako byly ve středověku naše Křtiny v Moravském krasu. Ve Křtinách tyto duchovní síly od josefínských reforem však vůbec nehledejte. Nanejvýš tradicionalismus na Hradisku sv. Klimenta na Chřibech. Navzdory výše uvedenému však nejsem vůbec uctivatelem Panny Marie, přestože jsem pro ni napsal knihu o kostele ve Křtinách. Poznal jsem, že mnohem důležitější je třeba uctívat jejího syna Ježíše, jakkoli i Panna Maria je hodna naší úcty. Ona však nemá Ježíšovi možnosti a síly Boží. V tom s protestanty, kteří odmítají Ježíšovu matku Pannu Marii, souhlasím. Kult Panny Marie je bohužel v současnosti v katolické církvi přespříliš preferován na úkor Ježíše, čehož důkazem jsou i Křtiny, kde Ježíš vůbec není na hlavním oltáři, ale jen na bočním podstavci někde v chrámu zasvěcenému Panně Marii. Kult Panny Marie Turzovské je však dosud živý a pravý, jak potvrdil můj oblíbený světec Páter Pio, který prohlásil, že Turzovka je pravé místo zjevení Panny Marie. Pokud něco takového vyslovil takovýto jasnozřivý svatý, tak na tom určitě něco musí být. Navzdory mé současné preferaci Turzovky neopouštím vůbec Moravský kras, jen jeho střední část, kde působí mí odpůrci ze ŠLP Křtiny. Mám zájem působit speleologicky jen v jižní části Moravského krasu - především v Hádeckém údolí, ale všechno záleží na tom, zda mne příjmou mezi sebe jeskyňáři brněnského Speleoklubu a nechají mne poustevníka a mnicha bádat v jeskyních zcela samostatným způsobem. Nechci být totiž po dřívějších zkušenostech v Moravském krasu nabytých nikým přehnaně světsky organizován. Co na to říká Pavel Chaloupský a členové ZO 6-12? To zatím nevím, ale dozvím se to na schůzi v sobotu 3. února. Všichni potřebujeme pozitivní energii, ne ale tu kterou nabízí světská zájmová sdružení a světské vztahy. Proto se ve všem obracím jen na Boha a jeho Lásku.

Nemělo zaniknout tištěné Speleo.
Takto pravděpodobně, či s největší pravděpodobností, zanikne v čase v intrenetovém e-Speleo mnoho užitečných a vědecky významných příspěvků, jako jsou například mé články o Habrůveckých svatých schodech, Málčině, Slezákově Záhrobní ap. Tuto strategii předsednictva České speleologické společnosti nelze vůbec chápat ani akceptovat. Internetové e-Speleo by se podle mne mělo vrátit zpět na papír, protože nijak nekonkuruje sborníku Speleofórum, který zveřejňuje především významné objevy. Naopak méně významné, ale přesto důležité články, by se měly zveřejňovat v tištěném Speleo. Myslím si na základě vlastních vydavatelských zkušeností, že tištěné Speleo má oproti Speleofóru jen titěrné režijní náklady, protože nejvíc peněz spotřebuje barvotisk uvnitř publikace, který je však u tištěného Speleo v dostačujícím - vzhledem k méně významným, ale opakuji přesto důležitým článkům, jen černobílém provedení. Redakce speleo.cz by se tedy měla nad touto chybně zvolenou strategií, která bez papíru jistě nepřežije staletí, u internetového Speleo vážně zamyslet. Jistě v tomto názoru nejsem osamělý, kdo by přivítal, jako já po staru, tisknout Speleo znovu na papír. Příjměte tento námět jako hlas jednoho z lidu.

23.ledna 2024
Připravuji dotisk Acta Speleohistorica o plošině Skalka a Habrůvecké plošině. Rozdělovník ZDE

22.ledna 2024
Dnes velmi příjemné posezení nad šálkem čaje s profesorem Josefem Ungerem, archeologem
Setkali jsme se před vchodem do Chajovny Zadní trakt. Pan profesor sám navrhl abychom zašli na čaj což jsem rád přijal. Prodiskutovali jsme široký okruh otázek od poustevnictví, přes lochy, pravěká hradiska po šibenice. Dotkli jsme se dokonce i Božských otázek. Bylo to velice milé a příjemné setkání. Bohužel pan profesor mi neodsouhlasil abych ho fotografoval, což je opravdu škoda. Byly by to unikátní fotografie. Alespoň to pití čaje je zážitek, který si poneseme s sebou dalším životem. Předal jsem panu profesorovi též hodnotné dary k vánocům: křišťálový svícen na čajové svíčky, vonné tyčinky, plakát Boha Šivy i s osobním věnováním a dále Acta Speleohistorica o Křtinách pro docenta Michala Slivku ze Slovenska za jeho archeologický výzkum kartuziánského kláštera na Kláštoricku ve Slovenském ráji, který mne v mém mládí velmi inspiroval duchovním směrem. Přeji panu profesorovi Ungerovi zdraví, dlouhověkost a badatelský zápal po celý dlouhý život a to je již ročník 1944.

Návrh obálky Acta Speleohistorica z roku 2005 o plošině Skalka. ZDE

21.ledna 2024
Jan Naš - Hari již nebude český poustevník - odešel k Maháprabhudžímu na věčnost.
Na semináři ve Střílkách jsem se dozvěděl smutnou zprávu, že nás předešel k Maháprabhudžimu Jan Hari Naš, který chtěl být rovněž poustevník. Tak snad v příštím životě Hari. Měl jsem ho rád a ve vší úctě. Příjměte na památku na tohoto velkého moravského jogína následujících pár fotografií. Mně například pomohl svými zvláštními léčivými silami jógy.
Jan Naš - hari.

Do lesů, do hor, na poustevny.
Do lesů, do hor, na poustevny.

Střílky: semínář jógy s Višvagurudžim Mahéšvaránandou.
Do stříleckého ášramu jsem dorazil v pátek odpoledne. Ihned jsem zamířil na svou poustevnu Gangotrí pod strží. Žádná poustevna zde ve skutečnosti nestojí. Je to jen opuštěné místo pod stromy poblíž polí. Rozprostřel jsem karimatku a vyskládal věci z batohu. Na zemi ležely zbytky sněhové námrazy. Pak jsem šel do ášramu, nakoupil jsem vonné tyčinky a zašel na pitzu do Tilaku. Zde jsem potkal sifu Davida Pirochtu - Bhárata, který mne požádal o plakáty Boha Šivy, které jsem rozdával bhaktům o vánocích. Tyto plakáty spolu s vonnými tyčinkami Nag Champa jsem mu předal pro sifu Pavla Hlavoně - Haridáse a sifu Pavla Kalu, který právě slaví v čajovně Zadní trakt své 60 narozeniny. Potom jsem odešel již na satsang. Toužebnatě jsme očekávali za zpěvu bhadžanů přichod Višvagurudžiho Mahéšvaránandy. Když tu opravdu přišel. Byl jsem jeden z prvních kdo mu blahopřál. Ještě u oltáře jsem mu předal bílou růži, vonné tyčinky a tisíc korun jako gurudakshinu. Pak už nastal vlastní satsang. Nezůstal jsem až do úplného konce a vydal se nočním zámeckým parkem k védskému ohništi, kde jsem měl svůj bivak pro tuto noc. O svých snech zde se nerozepisuji. Nebyly vůbec mystické. Spacák Pinguín se opět velmi osvědčil. Bylo v něm velmi teplo, proto ho doporučuji k zakoupení. V neděli ráno jsem opustil ášram a vydal se na zastávku autobusu a v 9 hodin odjel do Brna. Hari Óm.
Střílky - poustevna Gangotri. Svámí Gyaneshwarpuri.

19.ledna 2024
HermitPhoto: Martin Oliva - portrét toho lva archeologie.
Martin Oliva.

Dnes odeslána zbývající Acta Speleohistorica o Křtinách.
Na adresy: EVC Švýcárna, Farní úřad Babice nad Svitavou, Farní úřad Jedovnice, Farní úřad a duchovní centrum Vranov u Brna, Horní mlýn Křtiny a Správa jeskyní Moravský kras. Tím byly pokryti všichni příjemci. Zbyl mi jeden poslední výtisk. Celkový náklad byl 165 výtisků což je rekordní množství uvážíme-li že se jednalo o samizdat na křídovém papíru. S dalším dotiskem už nepočítám.

Dnes odjíždím do Střílek, kde se bude konat mezinárodní seminář jógy s Višvagurudžim Paramhansem svámím Mahéšvaránandou.
Nebudu se vůbec zůčastňovat karmajógy, ale budu se zdržovat na poustevně Gangotri pod strží. Zaplatím si proto jen satsangy v jejichž ceně doufám bude i večeře, jinak se budu postit. Náham kartá.

Napsala mi paní Ing. Zuzka Hubená dlouhý email v němž mi děkuje za Acta Speleohistorica a odsuzuje postoj doc. Tomáše Vršky proti mně. ZDE

18.ledna 2024
S velkým zpožděním zde zveřejňuji HermitPhoto z Pekárny.
Jeskyně Pekárna.

Čtu v Božském zrcadlu Paramhanse svámího Mahéšvaránandy pro Jogapuriho - Lubomíra Sléhu, toho který si říká Honza a další odpadlíky od Svámijiho a Jógy v denním životě a pro varování všem ateistům.
Ráma a Lakšmanan bojovali s démony. Démoni vystřelovali šípy otrávené hadím jedem a dvě z těchto hadích střel zasáhly Rámu i Lakšmanana. V tom okamžiku oba upadli do hlubokého bezvědomí a kolem nich se vyrojili jedovatí hadi. Ráma i Lakšmanan byli nemocní na smrt a nikdo jim nemohl pomoci, všichni stáli bezmocně okolo. V tom někoho napadlo zavolat Garudu. Garuda je obrovský orel a snad jedniný může zasáhnout proti hadům. A tak poslali Hanumana do nebe, aby povolal Garudu na pomoc. Hanuman se vznesl vysoko do nebes a vrátil se na zem s orlem Garudou. Když se snášel Garuda k Rámovi, viděl ho ležet bezmocného, téměř v náruči smrti, a tu se v jeho srdci ozvala pochybnost, zdali to vůbec může být skutečný Bůh? Jak to, že potřebuje moji pomoc? Kdyby mne nebylo, jistě zahyne. Proč Ráma hrál tuto roli? Pro poučení ostatních, ale Garuda strašlivě zpychl, pocit vlastní důležitosti ho zcela zaslepil a zmátl. Pyšně odlétl, ale od této chvíle byl ztracen. Všechno ho přestalo těšit, ztratil klid, nemohl spát. Silou pochybnosti přišel o bhakti - lásku a oddanost k Bohu. Garuda velmi trpěl. Nyní to byl on, kdo si nemohl pomoci. Po dlouhé době vyhledal gurua Náradu a žádal ho o radu. "To, co tě postihlo je jako těžká choroba a ty potřebuješ lék," řekl Nárada "jinak budeš strádat ještě mnoho zrození. Já nejsem tak mocný, nemohu pro tebe mnoho udělat, ale jdi a poraď se přímo se Šivou." Tak se Garuda obrátil na Boha Šivu, ale Šiva pravil: "Ani já sám ti nepomohu, tak zlá je to nemoc, ale poradím ti, tebe může vyléčit a tvoje trápení ukončit jen satsang s realizovaným guruem. Jdi do Himalájí, vyhledej tam pravého učitele, tak dojdeš klidu a míru." A tak se také stalo. Garuda na satsangu získal zpět důvěru k Bohu a v jeho srdci se znovu probudila láska a poznání. Garudovi vytryskly slzy z očí, zase uviděl Višnua a uslyšel jeho hlas, jak recituje slavné verše:
Pane, ty jsi můj otec i moje matka,
jsi mým bratrem i sestrou,
Ty jsi má moudrost i veškerý můj život,
blaženost, jsi mé všechno,
Ó Pane!

Doc. Martin Oliva z Anthroposu dnes u kašny Párnas v Brně.
Požádal jsem tohoto svého starého přítele o společnou fotografii, proto jsme vyšli z Moravského zemského muzea na Zelný rynk a u kašny Párnas jsme se radostně poprvé spolu vyfotografovali.
Doc. Martin Oliva.
Doc. Martin Oliva a svámí Gyaneshwarpuri.

Dnes zřízena nová návštěvní kniha s nepřímým zápisem. Raději :).

17.ledna 2024
Návštěvní kniha se neosvědčila, proto byla odstraněna.

Odejdu ze středu na jih Moravského krasu v důsledku lidského sobectví u Habrůvky na pozemcích ŠLP Křtiny.
V důsledku nesouladu s ředitelem ŠLP Křtiny doc. Tomášem Vrškou zůstane můj památníček na Děravce asi neobnoven. Tento památníček vylomil a vhodil do jícnu propasti Děravky zlosyn. Já jsem ho však z propasti vyzvedl a umístil zpět do kruhu u Mahéšvaránandovy posvátné lípy, kde je odložen dodnes. Byl zlomen naštěstí tak, že by šel znovu zabetonovat v zemi. K tomu však z důvodu disharmonie s ředitelem ŠLP Vrškou nemám již energii a zájem. Zůstane tak svědectvím na dílo zmaru na Habrůvecké plošině, které pronásledoval a stále pronásleduje Satan, který se vtělil do schizofrenního jeskyňáře z Býčí skály - satanisty a teď i vedoucího činitele polesí u Habrůvky a ve Křtinách. Je mi toho líto. Tolik let jsem se snažil vytvořit lepší svět na Habrůvecké plošině, ale marně. Ty památníčky, které ŠLP neodsouhlasila se slovy Tomáše Vršky, který nechce aby po mě v Habrůvky zůstala jakákoli památka, varují nad zvůlí mých odpůrců. Nevím kam jde svět s takovýmito lidmi ve vedoucích pozicích. Dobro to určitě není. Dobro, lidská všezahrnující harmonie vypadá úplně jinak. Odchod do Hádeckého údolí v jižní části krasu bude proto pravděpodobně lepší řešení této otázky. Mám tam na jihu relativně velkorysé smělé projekty, které nemohu naplnit v důsledku lidského sobectví ve střední části Moravského krasu. Já jsem pro Lásku, nevím jak vy. Náham Kartá Mahesvarananda kartá.

Dne 3. února bude výroční schůze Speleoklubu, na níž bych měl být přijat za člena ZO 6-12.
Schůze se koná v Hostenicích U Stupárků v 11 hodin. Příjdu tam.

Dnes odeslána v pořadí již šestá vlna Acta Speleohistorica o Křtinách.
Konkrétně na adresy: ZO ČSS 7-05 Mladeč - Vojtěchov, ZO ČSS 7-08 Sovinec, ZO ČSS 7-09 Estavela, ZO ČSS 7-10 Hádes, ZO ČSS 7-11 Barbastellus, ZO ČSS 7-14 Ludmírov - Štymberk, ZO ČSS 7-01 Orcus a Ing. Janu Fatkovi ze Šlapanic.

16.ledna 2024
Otevřený email řediteli ŠLP Křtiny Tomáši Vrškovi, aneb proč jsem opustil pozemky ŠLP na Habrůvecké plošině a přešel do jižní části Moravského krasu. Protože tam je díky Bohu klid a láska.
Vážený pane Tomáši Vrško,
teď překračujete onu empirickou hranici slušného harmonického soužití mezi vámi a mou, poustevníkem vy. Nejsem na vaše neodůvodněné, osobně motivované výtky zvědavý. Myslím, že se budete velmi divit co přijde po smrti. Rozhodně nejste bez viny ve věci kácení stromů, k nimž máte sice souhlas vládnoucího režimu, ne však můj. Já jako zkušený zálesák a disident v CHKO Moravský kras dokážu posoudit, byť jen amatérsky, že přeháníte těžbu stromů v CHKO Moravský kras abyste si naplnili kapsu, čehož svědectvím jsou rozsáhlá odlesněná území například ve Křtinském údolí a na Habrůvecké plošině, tedy na územích, která jako poustevník vnímám ve své duchovní podstatě. Rovněž zabíjíte nesmylně zvířata za což ponesete následky po své fyzické smrti v příštím zrození. Budete velmi trpět rozličnými těžkostmi a problémy, protože dnes vůbec nesoucítíte s živými zvířecími bytostmi a zabíjíte je. Mě je jedno kým máte odstřel jelenů, srnců, pracat atp. povolen. Myslím si že přirozenými predátory v dnešní době jsou projíždějící automobily, které ročně usmrtí na silnici velký počet nebohé zveře. Vy prostě chcete usmrcovat a tak to máte jidášovsky nějak odůvodněné. Ale to neplatí u Boha, jehož jsem jako mnich hinduista a jogín nástrojem a poslem. Na příkladu nejen Vídeňského lesa u Vídně je jisté, že tato krajina Moravský kras by unesla cca 10 x více zvěře ve volné přírodě, kterou vy - trvám na tom - nesmyslně usmrcujete. Proto budete velmi rozčarováni až budete v budoucnu trpět za svou pýchu lesníků "kteří všechno v lese ví." a ničí. Jednoduše jste se již v mládí vydal na zlou lesnickou a mysliveckou cestu, i když ji máte svědomím dočasně schválenou různými bizárními lesnickými hypotézami, vůbec ne teoriemi, které vás samotné nakonec zničí. Nesouhlasím s vašími podvědomými ataky vaší osobnosti vůči mně, podle čehož poznávám, že nejste vůbec duchovní člověk, jakkoli citujete sv. Pavla z Tarsu a Bibli svatou. Myslím si, že jste vůči mně principiálně z tohoto důvodu zaujatý a negativně o mně uvažující. Podsouváte mi pohnutky, které jsou mi cizí. Jsou to pohnutky ve vašem nevědomí a podvědomí lesníka zabijáka - vy tomu říkáte státního predátora - a masožravce. Toto všechno svědčí více o vás než o mně.

Co se týká výsadby památných smrků v Závrtu u Habrůveckých smrků, které jste mi blahoskloně odsouhlasil, souhlasím abychom tuto akci provedli spolu a tu památnou lípu opravdu pojmenovali po otci habrůvecké speleologie panu Arnoštu Hlouškovi, mém dobrém kamarádovi, jemuž nechcete ve své nezměrné aroganci vládnoucí moci povolit památníček u skruže Závrtu u habrůveckých smrků.

Tímto přerušuji principiálně kontakt s vámi pane Vrško ve Jménu Božím, jenom ty čtyři památné stromy (tři smrky a jedna lípa) jsem připraven s vámi ještě vysadit. Pokud bude dobrá vůle na vaší straně. Napište si do svého životopisu že jste vystrnadili poustevníka z Moravského krasu, z jeho střední čárti na Habrůvecké plošině, kterou obhospodařuje vy ŠLP Křtiny. Nebudu vás kvůli tomu vůbec nenávitět. Buďte v Lásce a stále vám žehnám.

Gyaneshwarpuri
poustevník

Osobně vůči vám nic negativního necítím. Je mi vás spíše líto. Tomu jak moc se mýlíte protože jíte maso, lovíte jeleny a zabíjíte živá stvoření a ještě k tomu dáváte souhlas druhým. Budu si na vás stěžovat u Boha na nebesích... Znovu se ozvu za dva roky, v roce 2026 na 10. výročí smrti Arnošta Hlouška, kdy snad vysadíme ony posvátné stromy, jinak o vás nechci již slyšet. Opakuji: budete velmi trpět za chybný směr vašeho života v tomto zrození, k němuž jste dal souhlas kdysi v mládí. Takový je zákon karmy, v něhož my hinduisté, jogíni a pokorní lidé pevně důvěřujeme a současně víme že spolehlivě funguje. Budete se tedy ještě velice divit. Nezapomeňte že jsem vás upomínal a varoval. Ruce pryč od ŠLP Křtiny!

Třetí manifest proti ŠLP Křtiny: dnes jsem se definitivně rozešel s ředitelem ŠLP doc. Tomášem Vrškou. A takto to přátelé a nepřátelé bude pokračovat stále, třeba do nekonečna, dokud negativně smýšlející lidé budou ve svých vůdčích pozicích.ZDE
Nepovolil mi památníček v Závrtu u habrůveckých smrků, ale souhlasil s výsadbou památných stromů, tři smrků a jedné lípy, která ponese jméno Arnošta Hlouška, mého dobrého kamaráda, otce habrůvecké speleologie. Doc. Vrška mne negativně osočoval z vylhaných pohnutek, které jsou mému svědomí cizí. Z toho jsem definitivně prozřel, že není vůbec duchovní, i když v emailu citoval písmo svaté a sv. Pavla z Tarsu. Vůbec mu nezávidím jeho osud velkopodnikatele se stromy, živými bytostmi, které usmrcuje svým souhlasem lesnímu perzonálu. Říkám: ruce pryč od Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity!!! Vůbec mu nedůvěřuji. Spatřil jsem v něm Golcovi kvality mylného rozlišování mezi tmou a světlem. Takže ho opouštím tímto trvale. Jen ty památné stromy jsem připraven k poctě Arnošta Hlouška zasadit, bude-li k mé spoluúčasti na této pokojné manifestaci dobrá vůle.

Dnes pátá vlna rozesílání Acta Speleohistotorica o Křtinách.
Acta Speleohistorica zaslána: ZO ČSS 5-07 Antroherpon, ZO ČSS 6-18 Cunicunulus, ZO ČSS 6-02 Vratíkovský kras, ZO ČSS 6-07 Tišnovský kras, ZO ČSS 6-13 Jihomoravský kras, ZO ČSS 6-27 při NP Podyjí, ZO ČSS 6-23 Aragonit, ZO ČSS 7-02 Hranický kras a ZO ČSS 7-03 Javoříčko. Ať se vám Acta Speleohistorica líbí.

15.ledna 2024
Oznamuji, že mi zbývají ještě tři výtisky dotisku Acta Speleohistotorica o Křtinách, takže jsou zájemcům k dispozici.
Za 300 Kč na můj bankovní účet. Jinak si tuto publikaci bude možné regulérně asi zakoupit v knihkupectví Academia na Náměsti svobody v Brně. Záleží to, jestli se v knihkupectví nějak domluvím na celobarevný dotisk.

Naskenoval jsem zajímavou knížečku o vyprávění Mistra jógy Paramhanse svámího Mahešvaránandy Božské zrcadlo.
Paramhans svámí Mahéšvaránanda: Božské zrcadlo.

Čtvrtá vlna rozesílání Acta Speleohistorica o Křtinách.
Asp. dnes zaslána na: ZO ČSS 3-02 Jeskyňáři Plzeň, ZO ČSS 3-03 Šumavský kras, ZO ČSS 3-01 Macarát, ZO ČSS 3-05 Permoníci, ZO ČSS 4-03 Labské pískovce, ZO ČSS 4-01 Liberec, ZO ČSS 5-01 Bozkov, ZO ČSS 5-02 Albeřice, O ČSS 5-03 Broumov a ZO ČSS 5-05 Trias. Mějte se všichni dobře.
14.ledna 2024
Dostal jsem cennou relikvii.
Síta Rybová mi věnovala deku, kterou použil Holyguruji, Mistr mého Mistra Paramhans svámí Madhávananda, žák Maháprabhudžiho. Jsem z této cenné relikvie velmi šťastný.
Holygurujiho deka

Sponzoruji trapisty Nový Dvůr, jediný čistě kontemplativní klášter v ČR.
Křesťanští mnichové Řádu cisterciáků přísné observance jsou vegetariány, a i proto je podporuji. Bohužel v České republice neexistují od času josefinských reforem kartuziáni - ty bych teprve sponzoroval!
Trapisté Nový Dvůr

Dnes jsem napsal v pořadí již třetí manifest řediteli ŠLP Křtiny Doc. Tomáši Vrškovi.
Nabídl jsem mu spolupráci při výsadbě stromů u Závrtu u Habrůveckých smrků. Konkrétně mám zájem na závrtu vysadit tři památné smrky a jednu lípu a dále vstyčit žulový památníček otci habrůvecké speleologie Arnoštu Hlouškovi. O tom co mi doc. Vrška odpoví, či neodpoví, vás budu jako vždy informovat ve Zprávách z Krasu.
13.ledna 2024
Právě jsem odeslal nabídku firmě Knihovnička na dotisk publikace Acta Speleohistorica z roku 2005 Plošina Skalka.
Plánovaný náklad je 75 kusů, které jsou určeny archivům a knihovnám v ČR a všem ZO ČSS v České republice.

Hodinky Seiko o nichž jsem se dozvěděl v meditaci.
Zakoupil jsem hodinky Seiko na základě doporučení v meditaci sebedotazování v osamění. Nikdy dřív jsem o této značce hodinek neslyšel, přesto jsem se rozhodl uposlechnout vnitřní pokyn a hodinky Seiko zakoupit. Proto jsem slovo Seiko zadal do googlu a vypadly na mne tyto krásné zlaté hodinky. Stály jen tři a půl tisíce korun. Byly nejlevnější hodinky u této renomované japonské firmy. Tak jsem je zakoupil a své černé digitálky Casio jsem odložil. Vůbec tohoto kroku nelituji. Je to jako nosit na zápěstí zlatý šperk. Takové jsou tyto zlaté hodinky Seiko. Rovněž vám hodinky této značky doporučuji zakoupit.
hodinky značky Seiko o nichž jsem se dozvěděl v meditaci

Třetí vlna rozesílání Acta Speleohistorica o Křtinách.
ASp. rozeslány na adresy: ZO ČSS 1-05 Geospeleos, ZO ČSS 1-06 Speleologický klub Praha, ZO ČSS 1-07 Krasová sekce, ZO ČSS 1-08 Speleoklub Týnčany, ZO ČSS 1-09 Niphargus, ZO ČSS 1-10 Speleoaquanaut, ZO ČSS 1-11 Barrandien, ZO ČSS 2-01 Chýnovská jeskyně a ZO ČSS 2-02 Šumava. Dále jsem zašel do Babic nad Svitavou kde jsem navštívil opuštěný dům Tomáše Mokrého ze ZO 6-25 Pustý žleb a zanechal jsem mu přede dveřmi Acta Speleohistorica určená pro Zdenka Motyčky. Pak jsem navštívil rovněž opuštěný dům Radka Hýska a i jemu jsem zanechal za dveřmi výtisk ASp. Odeslal jsem rovněž výtisk Acta Speleohistorica Radimu Palušovi z Jógy v denním životě.
12.ledna 2024
Ochrana anaháta čakry amuletem.
amulet - ochrana anaháta čakry

Dneska odesílám další vlnu Acta Speleohistorica o Křtinách.
Zasílám na ZO 1-04 Zlatý kůň, ZO 1-02 Tetín, ZO 1-01 Český kras, ZO 6-14 Suchý žleb (pro RNDr. Vladislava Kahleho a Ing. Otu Šimíčka), Obecní úřad Bukovinka, Obecní úřad Březina, Obecní úřad Ochoz u Brna, Obecní úřad Habrůvka, Slovenská speleologická společnost a Ústav pro archeologii Univerzita Karlova Praha. Jsem s šťasten, že se mé životní dílo šíří po světě.

11.ledna 2024
Převezl jsem z tiskárny dotisk Acta Speleohistorica o Křtinách plus první vlna rozesílání.
Dnes jsem převezl do svého ášramu v Bosonohách celkem 87 kusů dotisků Acta Speleohistorica. Opět jsem s kvalitou tisku firmy Knihovnička.cz navýsost spokojený, i když tentokrát se jednalo o černobílý vnitřek. Hned po příjezdu domů jsem zasedl k počítači a do obálek vložil prvních 18 kusů této slavné knihy na rozesílání. Jedná se o tyto adresáty: Farní úřad ve Křtinách (10 ks), Zuzka Hubená - Babice nad Svitavou, svámí Párvatí - Maháprabhudíp ášram Střílky, Jan Charvát - Blanenský deník, Ing. Miloslav Klimeš - Horní Maršov, Mgr. Robert Keprt - Brno, Robert Sudický - Brumov - Bylnice, RNDr. Ivan Balák - Rudice a Mgr. Robert Erhart - Brno, Petr Špaček - Brno, Ing. Oldřich Veverka - Brno a Martin Bohm - Brno. V dalších dnech budu pokračovat v rozesílání těchto publikací na což se těším. Rád dělám touto formou někomu radost.
Acta Speleohistorica o Křtinách - dotisk.

Podívejte se na návrh obálky dotisku Acta Speleohistorica o plošině Skalka.
Tuito knihu plánuji dotisknout v letošním roce pro všechny základní organizace České speleologické společnosti zdarma.
Acta Speleohistorica o plošině Skalka - návrh obálky.

10.ledna 2024
Můj jógový ášram v Brně - Bosonohách.
Ášram Brno - Bosonohy.

Oznamuji, že dotisk Acta Speleohistorica o Křtinách je vytisknut.
Zítra si publikace odvezu z tiskárny Knihovnička na Cejlu v Brně. Věřím, že to vyšlo opět na výbornou, i když tentokrát jen s černobílým vnitřkem a lepenou vazbou. Obálka je barevná. Celkem zaplatím za 87 dotisků více než 13 000 Kč. V následujících dnech budu knihy rozesílat po celé České republice doporučeně, zejména všem ZO ČSS mimo Moravský kras, neboť Moravský kras jsem již zásobil. Rovněž mám v plánu v letošním roce učinit dotisk starších Acta Speleohistorica o plošině Skalka a Habrůvecké plošině, které výjdou s novou barevnou obálkou rovněž zdarma, ale jen pro ZO ČSS působících v Moravském krasu. Hari ÓM.

9.ledna 2024
Mé nové meditační pódium v ášramu v Brně - Bosonohách.
Meditační pódium ášram v Brně - Bosonohách.

Na mém oltáři přibyl tento překrásný Šiva Natarádža.
Šiva Natarádža

Jakubovi Salašovi děkuji za finanční příspěvek 500 Kč odeslaný na můj účet.

8.ledna 2024
Unikátní video z meditačního ústraní v jeskyni Pekárna.
Video jeskyně Pekárna.

7.ledna 2024
Noční soustředění v jeskyni Pekárna.
Dlouho jsem přemýšlel zda mám jít do Moravského krasu, neboť se blíží tvrdé mrazy. Nakonec jsem se rozhodl jít se svým novým spacákem Pinguín na Doupě Trampů. Cesta Ochozským žlíbkem byla rozbahněná od koní. Téměř tudy nešlo jít. Vystoupal jsem z Údolí na Pekárnu, když tu už padal soumrak. Proto jsem změnil plán a utábořil se na Pekárně. Bylo to šťastné rozhodnutí. Prožil jsem na Pekárně mystickou noc. Jako obvykle jsem si uvařil čaj a pak potmě dlouho stál pod portálem jeskyně a hleděl do nočního Údolí Říčky na něž se v nejtišším tichu snášel sníh. Můj spacák Pinguín se velmi osvědčil. Bylo v něm teplo až do rána jako u kamen. Ráno jsem si znovu uvařil čaj, udělal památeční videa, když tu už přicházeli turisté z města. Trochu mne vyrušili v mé usebranosti, proto jsem sbalil batoh a vyrazil do Brna.
Jeskyně Pekárna

6.ledna 2024
Tuhle tygří mošničku na cesty jsem si ušil vlastníma rukama.

Zázračná medailka sv. Františka z Assisi na mé mystické mále.
sv. František z Assisi na mé mále

Vítejte mezi tygry, aneb proč je nutné se převléci do oranžového roucha. Další pochopený příběh z knihy Božské zrcadlo od Paramhanse svámího Mahéšvaránandy.

"Pastýř koz našel v lese opušťené lví mládě. Vzal je k sobě domů a položil vedle kůzlat. Ráno se lvíče napilo od kozy a zůstalo pohromadě se stádem. Chodilo s nimi na pastvu, žralo trávu, prostě bylo jako jedno z nich. I povaha se vyvíjela jinak, vůbec se nechovalo jako lev. Když se kozy něčeho polekaly, polekalo se lvíče také a prchalo. Až se jednou objevil na pastvě velký, dospělý lev. Kozy se polekaly, začaly utíkat a lvíče s nimi, také celé vystrašené. Lev se tomu velice podivil. Dohonil lvíčka řekl mu: "Co tu děláš bráško?" "Bojím se tě." řeklo lvíče, "ty jsi lev a já musím před tebou utéci, jinak mne sežereš." "Ale ty jsi taky lev!" "Já? Já jsem přece kůzle!" Velký lev zavedl lví mládě k vodě a donutil je, aby se podívalo na svou podobu, jak ji odrážela vodní hladina. "Komu se podobáš, kozám nebo mně? Kozy mají rohy, ty je nemáš. Mají velké uši, ale ty je máš malé jako já. Nebo se podívej na svoje nohy a na jejich!" Lvíček skutečně nemohl najít na sobě nic, co by se v nejmenším podobalo kozám. "Takže já jsem skutečný lev? A já hlupák jsem utíkal za kozami!" Sebral se a odešel s velkým lvem do lesa. "
Paramhans svámí Mahéšvaránanda
Božské zrcadlo. Vyprávění mistra jógy.

já tygr svámího Mahéšvaránandy

5.ledna 2024
Dnes zadány trvalé platební příkazy pro Ášram Jadan v Indii 300 Kč/měsíčně, Ášram Střílky 300 Kč/měsíčně, Česká Charita Brno 300 Kč/měsíčně, Klášter trapistů Nový Dvůr 300 Kč/měsíčně a Člověk v tísni 300 Kč/měsíčně. Pouze Dalajlámovi nešel zadat trvalý platební příkaz, a proto mu budu platit každý měsíc individuálně.
Já jsem šťastný. Nevím jak vy.

Jiný příběh z knihy Božské zrcadlo od Paramhanse svámího Mahéšvaránandy, který jsem vnitřně uskutečnil a realizoval.

"Před dávnými časy žil v Radžastánu jeden svámí jménem Sagram. Tehdy ještě vládli v Indii králové a jejich úředníci vymáhali na lidech vysoké daně. Jeden z těchto výběrčích vykonával svůj úřad s takovou tvrdostí, že se rolníci v nouzi obrátili o pomoc ke svámímu. Výběrčí daní byl totiž jeho žákem. Svámí jim slíbil, že udělá, co bude moci, a s výběrčím určitě promluví. Když výběrčí příštího dne přišel a ptal se, co by pro svého Mistra mohl udělat, svámí odpověděl: "Udělej něco pro ty nebohé rolníky. Nebuď k nim tak tvrdý!" "Ty jsi jenom svámí," namítl výběrčí, "nevíš, jak se musí zacházet s rolníky, aby platili daně. Nemohu pro tebe udělat něco jiného?" Svámí pravil, že ne, a výběrčí odjel a dál ztrpčoval chudým rolníkům život. Svámí ho znovu napomínal, ale výběrčí nechtěl slyšet. A osud se odvíjel dál. Úředník zemřel, narodil se znovu v podobě velblouda. Stal se součástí majetku muže, který pracoval v kamenolomu, a musel nosit těžké kameny. Když se velbloudovi připevňuje náklad na hřbet, musí kleknout a teprve potom se s nákladem zvedne. Jednou naložil muž velbloudovi tolik kamenů, že ten se při nejlepší vůli nedokázal s takovým břemenem postavit na nohy. Muž se rozlobil a zvíře surově tloukl, až velbloud hlasitě naříkal. V te chvíli šel svámí právě kolem. Slyšel nářek, a protože měl rád všechna boží stvoření, bylo mu zvířete líto. Spěchal se podívat do lomu, co se děje. "Netluč to zvíře." napomínal muže. "Naložil jsi mu tolik, že se nemůže vůbec zvednout!" "Ty jsi jenom svámí," odpověděl muž, "a vůbec neviš, jak se zachází s velbloudy." A dál tloukl ubohé zvíře. Ten svámí měl takovou schopnost, že viděl, čím kdo byl v minulém životě, a tak poznal v týraném zvířeti výběrčího daní. "Vidíš," řekl velbloudovi, "to je tvoje karma. Byl jsi tvrdý k rolníkům, a teď se ti to vrací. Nechtěl jsi poslechnout, a teď dostáváš zpátky všechno, čeho jsi se dopustil na rolnících. Musíš snášet svou karmu, nikdo ti nemůže pomoci, ani já. Jediné co ti mohu slíbit je, že tento tvůj strastiplný život potrvá už jenom několik let a ty se znovu zrodíš jako člověk. Teď však musíš projít svou karmou."
Paramhans svámí Mahéšvaránanda
Božské zrcadlo. Vyprávění mistra jógy.


4.ledna 2024
Zakoupil jsem kvalitní oranžový spacák české firmy Pinguín.
Za dva a půl tisíce Kč.
spacák.

Příběh z knihy Božské zrcadlo od Paramhanse svámího Mahéšvaránandy, k němuž jsem rovněž vnitřně dospěl.

"Jeden sochař pracoval v lomu na soše. Ale moc se mu nedařilo. Náhle se kámen rozlomil na dvě půlky a on k svému překvapení uviděl uprostřed trhliny mravence, který držel v kusadlech zrníčko. Sochař přemýšlel: "Jak se tam asi ten mravenec dostal? Kdo ho krmí?" A napadlo ho: "Kdo vám dal zobák, dá vám i potravu." Odložil práci a odešel domů, i když bylo teprve poledne. Jeho žena se podivila, zvlášť když jí oznámil, že už vůbec nebude pracovat. "Když takový mravenec přežije v kameni, jak já bych mohl umřít?" Žena ho uklidňovala a posílala k lékaři. Ale on pokračoval: "Kdepak, jsem normální, a jestli mi osud, Bůh, nebo jak to nazveš, bude chtít něco dát, ať mi to hodí tady naší střechou dolů. Kdyby mi to dal třeba jen před dveře, nepůjdu pro to! Nejsem jeho sluha. Když mi dal život, musí mi pomoci i přežít." Ženy mívají dobré srdce, ale všechno má své meze. Nadarmo se neříká, že lidé vás mají rádi pro vaši práci, a když nebudete pracovat pro svou rodinu, láska se vytratí. Sochař však nepovolil. Jednou večer povídá ženě: "Dnes jsem měl klacík, jen tak jsem hrabal před sebou a najednou se v písku objevila dřevěná truhla a v ní plno šperků a zlata." Žena se honem ptá: "A kde to máš?" "No, zase jsem to tam zahrabal! Když mi osud chce dát bohatství, ať mi je přinese až sem, proč bych se s tím namáhal." "Ty nejsi normální, řekni kde to je?" Pod oknem náhodou stáli dva zloději a všechno slyšeli. Rozhodli se, že najdou poklad ještě té noci. Povedlo se jím to, truhlu našli, jenže když ji otevřeli, k jejich překvapení se v ní kroutili jen hadi a škorpióni. Řekli si, ten chytrák o nás věděl a takhle nás napálil. Ale my mu tu truhlu opravdu hodíme komínem před nos. A táhli se stou těžkou truhlou až na střechu, hodili ji přímo do ložnice a utekli. Když ji žena otevřela, byly v ní šperky a zlato. Muž klidně pravil: "To je to co mi chtěl dát osud, vem si to, já nemám zájem." A tak ten příběh říká: Je-li cokoli opravdu ve vaší karmě, příjde vám to, a pokud není, nedosáhnete to."
Paramhans svámí Mahéšvaránanda
Božské zrcadlo. Vyprávění mistra jógy.


3.ledna 2024
Poměrně dobrý článek o astrálním světě na webu jogin.cz.ZDE

Moje nové outdoorové boty nejen do Moravského krasu Scarpa oranžové barvy.
Protože jsem zázračně z Milosti Boží zbohatl, začal jsem s investicemi pro budoucnost. Při výrobě těchto bot nebyla použita zvířecí kůže. Proto jsem je upřednostnil.

Dále jsem zakoupil profesionální karimatku na cvičení jógy Rishikesh.
Tato karimatka je široká rekordních 80 cm, ale je těžká, proto se nehodí na cesty do přírody. Já ji budu mít místo koberce ve své meditační místnosti.
Karimantka Rishikes

Dnes byl veliký nakupovací den.
Zde jsem si například pořídil tygří kůži na své meditační místo jak doporučuje jógová tradice. Já samozřejmě mám jen umělou tygří kůži. Všech těchto investicí jakkoli jsou nákladné nelituji.
Tygří kůže

Nakonec pro dnešní den jsem si zakoupil tento amulet ze stříbra - Óm.
amulet óm

2.ledna 2024
Novoroční přání.
Toto přání mi dnes přišlo emailem. Neznamená to, že by to byla doslova má Cesta. Já si opakuji stále mantru a věřím, že to pomůže.

Oznamuji že dotisk publikace Acta Speleohistorica o Křtinách jde právě do tiskárny.

1.ledna 2024
Dnes zaneseny do budoucích Acta Speleohistorica 2026 informace o Skulařím převisu a jeskyni Na Dolinách na plošině Skalka.

Vítám Vás v Novém roce a zapouslouchejte se do Mantry míru.ZPĚT
Antonín Poustevník.
"Chtěl jsem o sobě mlčet a nic neříci. Jsem však spokojen s tím, co bylo řečeno. Nechci však abyste se domnívali, že si něco vymýšlím, ale naopak uvěřili, že tyto věci vyprávím ze zkušenosti a mluvím čistou pravdu. I kdybych kvůli tomu vypadal "jako blázen", Pán, který tomu naslouchá, zná čistotu mého svědomí a ví, že to nedělám pro sebe, ale pro vaši lásku a váš prospěch."
Sv. Antonín Poustevník
Sv. Atanáš: Život sv. Antonína Poustevníka